Artykuły

Skorzystaj z nami z programu Czyste Powietrze!

Chcesz wymienić okna i drzwi w swoim domu, żeby zwiększyć komfort mieszkania, a jednocześnie zminimalizować straty energii? Martwią Cię koszty? Możesz skorzystać z dofinansowania dzięki programowi Czyste Powietrze. Nasi doradcy pomogą Ci z wszystkimi formalnościami - sprawdź, jak skorzystać z dotacji.

Program Czyste Powietrze - dlaczego powstał?

Cel programu Czyste Powietrze to poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Przeznaczony na niego budżet wynosi 103 miliardy złotych. Wnioski o dofinansowanie można składać do końca 2027 roku, a ich wydatkowanie zakładane jest do 30 września 2029 roku. 

Dzięki programowi można poprawić efektywność energetyczną. Są ku temu dwie drogi: zmiana sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczne lub termoizolacja. Program dotyczy działań modernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, które są wolnostojące, w tzw. “bliźniakach”, szeregówkach lub grupowych. Chodzi o prace w budynkach, które są już oddane do użytkowania.

“Czyste Powietrze” w 2023 roku

W styczniu 2023 przedstawiono nową odsłonę programu Czyste Powietrze. Nacisk położony jest na udoskonalenie efektywności energetycznej budynków, m.in. poprzez wymianę okien i drzwi oraz docieplenie budynków. Gdy termomodernizacja planowana jest kompleksowo, to po uprzednim audycie energetycznym, można starać się o wyższe dofinansowanie. Po zmianach w 2023 roku, program Czyste Powietrze oferuje wyższe kwoty dotacji i nowe progi dochodowe.

Warunki ubiegania się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Decydują następujące kryteria:

  • o dofinansowanie może starać się osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego - jednorodzinnego lub wielorodzinnego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą: właściciele kilku domów jednorodzinnych mogą się ubiegać o dofinansowanie każdego z nich, dodatkowo nie ma warunku zamieszkiwania lub meldunku w domu. Dofinansowaniem w programie nie są jednak objęte domy w budowie.
  • Progi dochodowe, które kwalifikują do uzyskania dofinansowania: podstawowy poziom dofinansowania - próg dochodowy 135 tys. zł/rok, podwyższony poziom dofinansowania – próg dochodowy: w gospodarstwie wieloosobowym 1 894 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym 2 651 zł. Najwyższy poziom dofinansowania - próg dochodowy: w gospodarstwie wieloosobowym 1 090 zł na osobę, w gospodarstwie jednoosobowym 1 526 zł.

Ile dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze można maksymalnie otrzymać?

Najwyższe poziomy możliwego dofinansowania są zależne od progów dochodowych. Kwalifikuje się do nich osoba, która składa wniosek i wynoszą odpowiednio: 66 tys. złotych dla podstawowego poziomu dofinansowania, 99 tys. złotych dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz 135 tys. dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Nasi doradcy w salonach sprzedaży pomogą Ci z formalnościami programu Czyste Powietrze. Zapraszamy do Nowego Sącza, Tarnowa, Limanowej, Bobowej, Gorlic i Krynicy-Zdroju! W przypadku pytań zachęcamy także do kontaktu mailowego: firma@bogdanski.com.pl lub telefonicznego: 511 151 193.

Skorzystaj z programu razem z nami.

Pomożemy z Ci z formalnościami.

Nasza oferta

Szeroka oferta
bezpośrednio od producenta

Zobacz więcej