Artykuły

Dlaczego okna parują - jak sobie poradzić ze skraplaniem na szybach?

Chłodniejsze dni i przymrozki - zmiana temperatur na niższe może powodować parowanie szyb. To naturalne i częste zjawisko nazywane jest kondensacją, czyli skraplaniem się pary wodnej. Dlaczego okna się “pocą” i jak można sobie z tym poradzić?

Kondensacja - czym jest to zjawisko?

Kondensacja to naturalne fizyczne zjawisko, które dotyczy każdej powierzchni, która zetknie się z niską temperaturą i dużą wilgotnością. Możesz je zaobserwować wlewając bardzo ciepłą wodę do szklanki, a jeśli nosisz okulary - gdy wchodzisz do domu po jesiennym czy zimowym spacerze. Nazywamy to kondensacją powierzchniową. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe powietrze zostaje schłodzone, przez co wzrasta jego wilgotność. 

Kiedy natomiast wilgotność osiąga maksimum, czyli 100%, a powietrze nie może już utrzymać więcej wody, na powierzchni zaczynają się zbierać kropelki. Im chłodniejsza jest powierzchnia albo im wyższa jest wilgotność, tym mocniejszy jest efekt skraplania.

Dlaczego okna parują od zewnętrznej strony?

Po zewnętrznej stronie okna, proces zaczyna się na środku szyby, gdzie temperatura jest najniższa - tu też przenikalność cieplna jest najniższa. Do parowania może dojść wtedy, gdy temperatura szyby na zewnątrz jest niższa od temperatury powietrza, a temperatura punktu rosy (temperatura, przy której dochodzi do zjawiska skraplania - gdy powietrze nie jest już w stanie utrzymać więcej wody) będzie wyższa od temperatury szkła. 

Dlaczego okna parują od wewnętrznej strony?

Do takiego parowania dochodzi często w chłodniejsze dni - nie bez powodu. Winowajcą jest tutaj okres grzewczy, kiedy jest duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. W połączeniu z jednoczesną dużą wilgotnością w domu, parowanie okien jest niemal pewne. Co wpływa na wysoką wilgotność wewnątrz? Między innymi gotowanie, liczba domowników, w tym zwierząt czy rośliny. 

Czy można pozbyć się parowania okien na dobre?

Jak wspominaliśmy, kondensacja pary wodnej to zjawisko, które występuje w naturze, więc nie da się go całkowicie zwalczyć. Nawet najlepsze okna nie powstrzymają praw fizyki, ale mogą ograniczyć występowanie zjawiska. 

Dawniej szyby dawały minimalną ochronę przed chłodem - szczególnie te na pojedynczych pakietach szybowych, były też dużo mniej szczelne. Nowoczesne okna natomiast mają dużo lepsze właściwości termoizolacyjne i ograniczają “pocenie się” szyb.

Parowanie okien na zewnątrz potwierdza de facto, że szyba ma niski współczynnik przenikania ciepła - a niska wartość tego parametru jest jak najbardziej pożądana.

Zapobieganie parującym oknom - co robić?

Warto pamiętać, co już podkreśliliśmy - że nawet najlepsze okna nie powstrzymają praw fizyki, ale mogą ograniczyć występowanie zjawiska. Współczynnik przenikania ciepła z poprzedniego akapitu nazywany jest współczynnikiem Ug. Określa ile ciepła ze środka domu ucieka przez pakiet szybowy. Im niższy współczynnik Ug, tym mniej ciepła ubywa na zewnątrz, a szyba w środku domu jest cieplejsza. 

Izolacja cieplna całego okna - szyby, jak i profilu, to kluczowy parametr, którego nie powinno pomijać się przy wyborze stolarki okiennej - dobre okna, to między innymi szczelne okna. 

  • Ciepła ramka 

Ciepła ramka to element, który dzieli tafle szkła w szybach zespolonych. Jest wypełniony preparatem w formie granulatu, który przeciwdziała zawilgotnianiu szyb. Najlepiej wybrać go od razu - dzięki ciepłej ramce brzeg szyby nie będzie tak szybko się schładzał a woda na krawędziach okna nie pojawi się. 

  • Wentylacja

To kluczowa sprawa - bo to wilgotność jest w dużej mierze odpowiedzialna na skraplanie się wody na szybie. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie domu, szczególnie najbardziej wilgotnych pomieszczeń, czyli kuchni czy łazienki. 

Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowego przepływu powietrza w swoim domu, poproś o sprawdzenie systemów wentylacyjnych kominiarza.

 

Pamiętaj, że problem parowania okien jest całkiem naturalnym zjawiskiem, szczególnie w naszym klimacie. Jeśli Twoje okna są nowe, pamiętaj o regularnym wietrzeniu i pozbywaniu się wilgoci z domu - jeśli to nie pomaga, może potrzebujesz do tego urządzeń do osuszania? Jeśli natomiast winowajcą mogą być stare okna - nie wahaj się ich wymienić. Zapraszamy po wybór nowoczesnych okien, które pomogą Ci znacznie ograniczyć problem. Nasi doradcy udzielą Ci informacji na temat odpowiednich parametrów i dopasują je do Twoich potrzeb. 

Artykuł opracowaliśmy z pomocą treści naszego partnera - aluplast.


Masz pytania? Napisz do nas na firma@bogdanski.com.pl, umów się na bezpłatny pomiar lub wycenę. Zapraszamy też do odwiedzin bezpośrednio w salonach sprzedaży - ich listę znajdziesz tutaj! Do zobaczenia! 

Skorzystaj z programu razem z nami.

Pomożemy z Ci z formalnościami.

Nasza oferta

Szeroka oferta
bezpośrednio od producenta

Zobacz więcej